Skip to main content
U.S. flag

An official website of the United States government

USDA Service Center cubicle

Local Service Centers

Vermont NRCS operates from ten USDA offices and Service Centers located around the state. Featured below is a map showing the zones, offices, and conservation districts in addition to a directory listing the offices' staff.

Vermont Service Centers

County Service Center and District Map

Northwest Zone

 

St. Albans Field Office

Zone Manager/Supervisor
Name Position Phone Number Email
Sarah Larose
Zone District Conservationist
Field Office Technical and Administrative Staff
Name Position Phone Number Email
Meryl Braconnier
Conservation Planner
Ben Gabos
CREP Planner (VAAFM)
Dave Gauvin
Civil Engineering Technician
Lauren Gibson
Soil Conservationist
Liza Lemieux
Program Assistant
Jill Mullican
Soil Conservationist
Sean Pease
Soil Conservation Technician
Caitlin Silber
Program Assistant
Jimmy Young
Soil Conservationist
Natural Resource Conservation District Staff
Name Position Phone Number Email
Katy Dynarski
Franklin County NRCD Project Coordinator
Molly Varner
Grand Isle County NRCD Project Manager
Megan Walker
Franklin County NRCD Project Technician
Lauren Weston
Franklin County NRCD District Manager
Kate Wettergreen
Franklin County NRCD Conservation Technician, ECO Americorps Member

Morrisville Field Office

Field Office Technical Staff
Name Position Phone Number Email
Nancy Allen
Soil Conservationist
Sean Pease
Soil Conservationist Technician
Natural Resource Conservation District Staff
Name Position Phone Number Email
Peter Danforth
Lamoille District Manager
Emily Porter-Goff
Outreach Coordinator

Newport Field Office

Zone Manager/Supervisor
Name Position Phone Number Email
Dave Blodgett
Zone District Conservationist
Field Office Technical and Administrative Staff
Name Position Phone Number Email
Brittany Choiniere
Soil Conservationist
John Dudula
Soil Conservationist
Nathanael Johns
Soil Conservationist
Evan Lundgren
Soil Conservationist
Tanya Martin
Program Assistant (VACD)
National Resource Conservation District Staff
Name Position Phone Number Email
Abraham Ames
Conservation District Staff
Sarah Damsell
Orleans NRCD Manager
Heather Johnson
Essex NRCD Manager
Ted Sedell
Conservation Specialist

St. Johnsbury Field Office

Field Office Technical Staff
Name Position Phone Number Email
Brandon Carpenter
Resource Conservationist
Jacob Clough
Civil Engineering Technician
Christi Wahlstrom
Ag Engineer
Hannah Wigginton
Soil Conservationist
Sean Willison
Soil Conservationist
National Resource Conservation District Staff
Name Position Phone Number Email
Emily Finnegan
Caledonia NRCD Manager/NRCC Administrator
Heather Johnson
Essex County District Manager

White River Junction Field Office

Field Office Technical and Administrative Staff
Name Position Phone Number Email
Margaret Augustine
Soil Conservationist
Jake Senecal
Civil Engineer
Stephanie Vasilopoulos
Soil Conservationist (South Region)
Natural Resource Conservation District
Name Position Phone Number Email
Jennifer Byrne
White River District Manager
Sue Greenall
Ottauquechee District Manager
Lyle Nichols
Agricultural Resource Specialist
Lisa Niccolai
Conservation Specialist
Krystal Sewell
Soil Conservation and Forest Technician

Williston Field Office

Zone Manager/Supervisor
Name Position Phone Number Email
Marybeth Whitten
Zone District Conservationist
Field Office Technical Staff
Name Position Phone Number Email
Jowin Hernandez
Soil Conservationist
Tate Jeffrey
Civil Engineer
Michel Lapointe
Civil Engineer
Joshua Nappi
Civil Engineer Technician
Danny Peet
Soil Conservationist
Natural Resource Conservation District Staff
Name Position Phone Number Email
Kristen Balschunat
Conservation Specialist
Molly Bulger
Conservation Specialist
Gianna Petito
Winooski NRCD District Manager

Middlebury Field Office

Field Office Technical and Administrative Staff
Name Position Phone Number Email
Joanne Dion
Program Assistant
Tyler Gingras
Civil Engineer
Peter Lossmann
Soil Conservation Technician
Olivia Schrantz
Soil Conservationist
Rachel Seigel
Engineer (VAAFM/NRCS)
Randall Stearns
Soil Conservation Technician
George Tucker
Soil Conservationist
Cindy Watrous
Conservation Planner
Marybeth Whitten
Zone District Conservationist
Natural Resource Conservation District Staff
Name Position Phone Number Email
Pam Stefanek
Otter Creek District Manager

Berlin Field Office

Field Office Technical and Administrative Staff
Name Position Phone Number Email
Julie Ackerman
Program Assistant
Rob Allen
ACES Employee
Jacob Clay
Archeologist
Johan Derochers
Soil Conservationist
Jim Eikenberry
Wetlands Specialist
Sarah Janson
Soil Conservationist
Dave Skinas
Technical Specialist (VACD)
Grayson Webb
Conservation Planner (VACD)
Natural Resource Conservation District Staff
Name Position Phone Number Email
Gianna Petito
Winooski NRCD District Manager

Rutland Field Office

Zone Manager/Supervisor
Name Position Phone Number Email
Phylicxia J. Moore
Zone District Conservationist
Field Office Technical and Administrative Staff
Name Position Phone Number Email
Olivia Carlson
Soil Conservationist
Bill Forbes
Technical Specialist (VACD)
Keith Hartline
Technical Specialist (VACD)
Michelle Smith
Conservation Planner (VACD)
Joseph Tillman
Soil Conservation Technician
Les Wright
Civil Engineer
Natural Resource Conservation District Staff
Name Position Phone Number Email
Jennifer Alexander
Ag Water Quality Specialist/NM Planner
Sadie Brown
Nursery and Stormwater Program Manager
Amelia Bruss
Ag Water Quality Specialist
Rachel Burt
Agricultural Resource Specialist
Michael Fernandez
Bennington District Manager
Nanci McGuire
Rutland NRCD District Manager
Hilary Solomon
Poultney-Mettowee District Manager

White River Junction Field Office

Field Office Technical and Administrative Staff
Name Position Phone Number Email
Margaret Augustine
Soil Conservationst
Jake Senecal
Civil Engineer
Stephanie Vasilopoulos
Soil Conservationist (South Region)
Natural Resource Conservation District Staff
Name Position Phone Number Email
Jennifer Byrne
White River District Manager
Sue Greenall
Ottauquechee District Manager
Lisa Niccolai
Conservation Specialist
Lyle Nichols
Agricultural Resource Specialist
Krystal Sewell
Soil Conservation and Forestry Technician

Brattleboro Field Office

Field Office Technical Staff
Name Position Phone Number Email
Drew Adam
Technical Specialist (VACD)
Phylicxia J. Moore
Zone District Conservationist
Natural Resource Conservation District Staff
Name Position Phone Number Email
Heather Blunk
Agricultural Outreach Specialist
Cory Ross
Windham NRCD District Manager

Find Your Local Service Center

USDA Service Centers are locations where you can connect with Farm Service Agency, Natural Resources Conservation Service, or Rural Development employees for your business needs. Enter your state and county below to find your local service center and agency offices. If this locator does not work in your browser, please visit offices.usda.gov.