Skip to main content
U.S. flag

An official website of the United States government

State Office Contacts

West - Conservation Delivery Units (CDU)

Location
North Dakota State Office
220 East Rosser Avenue
Bismarck, ND 58501
Phone
Mailing Address
North Dakota State Office
Bismarck, ND 58501
Location Home Page

NRCS North Dakota - West - Conservation Delivery Units (CDU)s

Find Your Local Service Center

Badlands: Beach, Dickinson, and Killdeer
Cannonball River: Carson, Mandan, Selfridge, and Ft. Yates
Cedar Creek: Bowman, Hettinger, and Mott
Central Sands: Rugby and Towner
Lake Sakakawea: Beulah, Center, Garrison, and Turtle Lake
Little Missouri: Stanley, Watford City, and Williston
Mouse River: Bowbells, Crosby, Minot and Mohall
Turtle Mountains: Bottineau and Rolla

West - Conservation Delivery Units (CDU)

Badlands: Beach, Dickinson, and Killdeer
Name Position Phone Number Email
Michael J. Gerbig - Dickinson FO
CDU Supervisor
Tara Vaira - Beach FO
District Conservationist
Russell E. Jordre - Dickinson FO
District Conservationist
Susan J. Tuhy - Killdeer FO
District Conservationist
Daniel D. Claussen - Dickinson
Agricultural Engineer
Cynthia Candrian-Killdeer FO
Management and Program Analyst
Tanner Binstock - Killdeer FO
Rangeland Management Specialist
John Kempenich - Dickinson FO
Resource Soil Scientist
SCD Staff:
Shasta Blackford-Killdeer FO
SCD Clerk
Bonnie Twogood-Dickinson FO
SCD Manager
Ty Nordby-Dickinson FO
SCD Technician
Nathan Bollschweiler-Dickinson FO
SCD Technician
Other NRCS Staff:
Mandy Beerbower-Dickinson AO
Management/Program Analyst (State Office Programs Staff)
Summer A. Melchior-Dickinson AO
Program Liaison (State Office Programs Staff)
Lori A. Bloom-Dickinson
State Programs Specialist (State Office Programs Staff)
Angela Schroeder-Dickinson
State Programs Specialist (State Office Programs Staff)
Jody A. Forman-Dickinson AO
State Resource Inventory Coordinator (State Office Soils Staff)
Cannonball River: Carson, Mandan, Selfridge, and Ft. Yates
Name Position Phone Number Email
Danelle Dahlke-Mandan FO
CDU Supervisor
Gregory Smith, Jr. - Carson FO
District Conservationist
Landon Weiser - Mandan FO
District Conservationist
Bruz Van Dusen - Selfridge FO
District Conservationist
Wendy L. Thomson - Mandan FO
Agricultural Engineer
Bryce Andersen - Carson FO
Agronomist
Paula Kvernum - Mandan FO
Engineering Technician
Jacob Dummer - Carson FO
Rangeland Management Specialist
Ryan J. Foster - Mandan FO
Resource Conservationist
SCD Staff:
Jaymie Hertz-Carson FO
SCD District Manager
Susan Koch-Selfridge FO
SCD Manager
Ethan Gress-Mandan FO
SCD District Technician
Glen Bahm-Selfridge FO
SCD Technician
Chance Porsborg-Mandan FO
319 Watershed Coordinator
Other NRCS Staff:
Cedar Creek: Bowman, Hettinger, and Mott
Name Position Phone Number Email
Amanda Berg - Bowman FO
CDU Supervisor
Kraig A. Motzko - Bowman FO
District Conservationist
Katelin M. Motzko - Hettinger FO
District Conservationist
Darrin D. Olin - Mott FO
District Conservationist
Rachel McKitrick - Bowman FO
Biologist
Anthony Ulrich - Mott FO
Engineering Technician
Waldemar Garcia-Mercado-Hettinger FO
Natural Resource Specialist
Tracy Boll - Bowman FO
Rangeland Management Specialist
Derek Oliver - Hettinger FO
Resource Conservationist
Ryan Pietrzyk - Mott FO
Soil Conservationist
Morgan Ohm-Bowman FO
Soil Conservationist
SCD Staff:
Sierra Lee-Bowman FO
SCD Manager
Kristy Honeyman-Mott FO
SCD Manager
Holly Douglas-Hettinger FO
SCD Manager
Taylor Green-Hettinger FO
SCD Technician
Other NRCS Staff:
Wendy F. Bartholomay-Bowman FO
Assistant State Conservationist (FO)
Central Sands: Rugby and Towner
Name Position Phone Number Email
Douglas D. Dragseth - Towner FO
CDU Supervisor
Bradley S. Jacobs - Rugby FO
District Conservationist
Patrick D. Wagner - Towner FO
District Conservationist
Becki Freund-Towner FO
Management and Program Analyst
Rebecca Watkins-Rugby FO
Natural Resources Specialist
Yolanda Schmidt - Rugby FO
Range Management Specialist
Grace Lautenschlager - Towner FO
Soil Conservationist
Scott Belgarde - Towner FO
Soil Conservationist Technician
SCD Staff:
Harlee Vollmer-Towner FO
SCD Manager (North McHenry)
Doug Johnston-Rugby FO
SCD Manager (South McHenry)
Andrew Oksendahl-Rugby FO
SCD Manager (Pierce County)
Lake Sakakawea: Beulah, Center, Garrison, and Turtle Lake
Name Position Phone Number Email
Steve Kassian - Turtle Lake FO
CDU Supervisor
Lori B. Klein - Beulah FO
District Conservationist
Megan Schwarz - Garrison FO
District Conservationist
Chet Zapzalka - Center FO
District Conservationist
David D. Hendrickson - Turtle Lake FO
District Conservationist
Hunter Ripplinger - Turtle Lake FO
Agronomist
Jacob Wickman (Turtle Lake FO)
Management and Program Analyst
Corey Bittner-Garrison FO
Natural Resources Specialist
Hailey Keen-Center FO
Rangeland Management Specialist
Corey Mathies - Center FO
Soil Conservationist
Pierce Spielman-Garrison FO
Soil Conservationist Technician
SCD Staff:
Sarah Tunge-Beulah FO
SCD Manager
Jerimiah D. Hanson-Center FO
SCD Manager/Technician/Clerk
Dan Gackle-Garrison FO
SCD Manager/Technician
Christiana “Charlie” Kelly-Turtle Lake FO
SCD Clerk
Mark Johannes-Beulah FO
SCD Technician
Chris Gradin-Turtle Lake FO
SCD Watershed Coordinator
Other NRCS Staff:
Diane Krzmarzick-Garrison FO
Management and Program Analyst
Tyrell T. Macheledt-Garrison FO
Program Liaison (State Office Compliance Staff)
Little Missouri: Stanley, Watford City, and Williston
Name Position Phone Number Email
Christopher Cerise-Stanley FO
CDU Supervisor
Nicole L. Darrington - Watford City FO
District Conservationist
Vacant - Stanley FO
District Conservationist
Malinda P. Ferguson - Williston FO
District Conservationist
Jason Andrews-Watford City FO
Natural Resources Specialist
Jonathan Hercik-Stanley FO
Natural Resource Specialist
AriAnna J. Oswald-Stanley FO
Rangeland Management Specialist
SCD Staff:
Molly Jugovic-Williston FO
District Manager
David Telck-Williston FO
Equipment Manager
Jacqlyn Cargo-Watford City FO
SCD Business Manager
Pam Germundson-Stanley FO
SCD Manager
Keith Brown-Williston FO
SCD Soil Health/Cropping System Specialist
Tyler C. Uran-Stanley FO
SCD Technician
Tanner Roness-Watford City FO
SCD Technician
Kara Novakovich-Watford City FO
SCD Technician
Mouse River: Bowbells, Crosby, Minot and Mohall
Name Position Phone Number Email
Lena Bohm - Mohall FO
CDU Supervisor
Mark D. Crosby - Bowbells FO
District Conservationist
Vacant - Crosby FO
District Conservationist
Jerald J. Wingenbach - Minot FO
District Conservationist
Vacant-Mohall FO
District Conservationist
Grace M. Schmaltz - Bowbells FO
Business Tools Specialist
Daniel Julson - Minot FO
Civil Engineer
Krista McGrail-Minot FO
Cultural Resources Specialist
Andrea (A.J.) Limberger-Mohall FO
Rangeland Management Specialist
Jared Andrist - Minot FO
Resource Conservationist
Anastasia Bigler-Seaburg-Mohall FO
Secretary II
Dwight A. Wolter - Crosby FO
Soil Conservation Technician
SCD Staff:
Kelli Schumacher-Bowbells FO
SCD Manager
Brianne Kaufmann-Mohall FO
SCD Clerk
Betty Brown-Crosby FO
SCD Clerk
Kelly Iverson-Bowbells FO
SCD Technician
Donavon Lider-Mohall FO
SCD Technician
Angelica Kaisler-Minot FO
SCD Technician
Other NRCS Staff:
Darrick W. Ystaas-Minot FO
Wetland Specialist (State Office Compliance Staff)
Turtle Mountains: Bottineau and Rolla
Name Position Phone Number Email
Whitney Huesers - Bottineau FO
CDU Supervisor
Amelia J. Sand - Bottineau FO
District Conservationist
Jesse P. Mastrian - Rolla FO
District Conservationist
Hailey Neubauer - Bottineau FO
Biologist
Vicki Parisien-Rolla FO
Management and Program Analyst
Stephanie Baker-Bottineau FO
Soil Conservationist
SCD Staff:
Kari J. Beckman-Bottineau FO
SCD Manager (Turtle Mountains)
Tammy Lassonde-Rolla FO
SCD Manager
Linda K. Tooke-Bottineau FO
SCD Technician
Other NRCS Staff:
Nikki M. Hanretty-Rolla FO
Management and Program Analyst
Colette M. Guariglia-Bottineau FO
NRI Specialist (Wetlands) (State Office Compliance Staff)
Jeffrey Desjarlais-Rolla FO
Soil Conservationist (Tribal Liaison)