State Office Contacts
Oklahoma State Office
Mailing Address
100 USDA Ste 206
Stillwater, OK 74074-2651
Stillwater, OK 74074-2651
Location Home Page
The state office staff provides overall leadership for the activities of Oklahoma NRCS to help people conserve, maintain and improve our natural resources and environment.
Employee Directory
Name | Position | Phone Number | |
---|---|---|---|
Jeanne Hamilton
|
State Conservationist
|
||
Connie Fitzpatrick
|
Executive Assistant
|
||
Carol Crouch
|
Tribal Liaison
|
Name | Position | Phone Number | |
---|---|---|---|
Steve Glasgow
|
State Resource Conservationist
|
||
Michael Sams
|
State Biologist
|
||
Caleb Stone
|
State Agronomist
|
||
Donna Shaw
|
Business Tools Coordinator
|
||
Melissa Jones
|
Biologist
|
||
Susan Lagle
|
Archaeologist
|
||
Sharon Bays
|
Executive Assistant
|
Name | Position | Phone Number | |
---|---|---|---|
Diana Perry
|
State Conservation Engineer
|
||
Monte Jones
|
Civil Engineer
|
||
Rachel Schlais
|
Agricultural Engineer
|
||
Lilly Sawatzky
|
Agricultural Engineer
|
||
VACANT
|
Project Engineer
|
||
Jessica Nichols
|
Geologist
|
||
Craig Spencer
|
Head of Design
|
||
Dustin Livingston
|
Design Engineer
|
||
AJ Kennedy
|
Design Engineer
|
||
Andrea Lane
|
Civil Engineering Technician
|
||
Kevin Dabney
|
Civil Engineering Technician
|
Name | Position | Phone Number | |
---|---|---|---|
Joshua Ketch
|
Assistant State Conservationist M&S
|
||
Sarah Hasenmyer
|
Management Analyst
|
||
Chris Best
|
Business Service Specialist
|
||
Terri Jones
|
Management Analyst
|
Name | Position | Phone Number | |
---|---|---|---|
Gilbert Guerrero
|
Assistant State Conservationist for Partnerships
|
||
Carrie Chlebanowski
|
Public Affairs Specialist
|
||
VACANT
|
Outreach
|
||
VACANT
|
Management Analyst
|
Name | Position | Phone Number | |
---|---|---|---|
Karla Stephens
|
Assistant State Conservationist for Programs
|
||
Dustin Stoner
|
EQIP Program Manager
|
||
Andrew Bennett
|
CSP Program Manager
|
||
Melanie Oliver
|
ACEP Program Manager
|
||
Sarah Foulks
|
Farm Bill Specialist
|
||
Kimberly Ashby
|
Program Clerical Specialist
|
||
Ricky Doyle
|
Program Assistant
|
||
Timothy Jones
|
WRE Specialist
|
||
Rylan West
|
WRE Specialist
|
||
Mary Fisher
|
Urban Conservationist
|
||
Jeff Davis
|
WRE Specialist
|
||
Tiffany Nelson
|
RCPP Coordinator
|
Name | Position | Phone Number | |
---|---|---|---|
Steven McGowen
|
State Soil Scientist
|
||
Jacob Bushong
|
GIS Specialist
|
Name | Position | Phone Number | |
---|---|---|---|
Roderick Dukes
|
Assistant State Conservation for Water Resources
|
||
Valerie Glasgow
|
Planning Engineer
|
||
Ted Kersten
|
Civil Engineer
|
||
KC Kraft
|
Archaeologist
|
||
Andrew Ewing
|
Planning Engineer
|
||
VACANT
|
Management Analyst
|
||
Paige Berry
|
Resource Conservationist/Economist
|
||
Billie Brorsen
|
Administrative Assistant (CTR)
|
Name | Position | Phone Number | |
---|---|---|---|
Shelly Oliphant
|
Assistant State Conservationist for Field Operations West Zone
|
||
Brent Pannell
|
Assistant State Conservationist for Field Operations Central Zone
|
||
Brandon Bishop
|
Assistant State Conservationist for Field Operations East Zone
|
Name | Position | Phone Number | |
---|---|---|---|
Devon Testa
|
Acting District Conservationist Team 1
|
||
Stanley Irving
|
District Conservationist Team 2
|
||
Jeremy Hughes
|
District Conservationist Team 3
|
||
Rusty Norrie
|
District Conservationist Team 4
|
||
Mark Benton
|
District Conservationist Team 5
|
||
Cameron Lutz
|
Acting District Conservationist Team 6
|
||
Will Brock
|
District Conservationist Team 7
|
||
Whitley Mack-Kokojon
|
Acting District Conservationist Team 8
|
||
Jeff Phillipi
|
District Conservationist Team 9
|
||
Brandon Burns
|
District Conservationist Team 10
|
||
Nick Jones
|
District Conservationist Team 11
|
||
Danielle Metz
|
District Conservationist Team 12
|
||
Reed Yule
|
District Conservationist Team 13
|
||
Dana Davis
|
District Conservationist Team 14
|
||
Cord Colwell
|
District Conservationist Team 15
|
||
Michael Ramming
|
District Conservationist Team 16
|
||
Chris Clemens
|
District Conservationist Team 17
|
||
Cleaon Bradford
|
District Conservationist Team 18
|
||
Audra Fenton
|
District Conservationist Team 19
|
||
Valerie Hannon
|
District Conservationist Team 20
|
||
Eric Shaw
|
Acting District Conservationist Team 21
|