State Office Contacts
Missouri State Office
Location
601 Business Loop 70 W Ste 250
Columbia, MO 65203
Columbia, MO 65203
Phone
Mailing Address
601 Business Loop 70 W Ste 250
Columbia, MO 65203
Columbia, MO 65203
Location Home Page
Helping People Help the Land
Welcome to NRCS in Missouri!
Scott Edwards, State Conservationist
Missouri NRCS, led by our State Conservationist and our State Leadership Team.
Employee Directory
Name | Position | Phone Number | |
---|---|---|---|
Scott Edwards
|
State Conservationist
|
||
Bill Haworth
|
Executive Assistant
|
Name | Position | Phone Number | |
---|---|---|---|
Elena Hoover
|
Assistant State Conservationist for Programs, Acting
|
||
Callib Heard
|
Administrative Support Assistant
|
||
Paul McDonald
|
Program Liaison - EQIP Coordinator
|
||
Brian Engelbrecht
|
Biological Science Technician
|
||
Aaron Rives
|
Program Liaison
|
||
Lori Robinson
|
Program Liaison
|
||
Rick Howard
|
Management Assistant
|
||
Shannon Dean
|
Program Liaison
|
||
Susan Mammen
|
Resource Conservationist - CSP Coordinator
|
Name | Position | Phone Number | |
---|---|---|---|
Chris Hamilton
|
Assistant State Conservationist for Water Resources and Easements
|
||
Michelle Jesse
|
Administrative Support Assistant
|
||
Deborah Burgess
|
Management Assistant
|
||
Taylor Forsythe
|
Resource Conservationist/Easement Specialist
|
||
Matthew Hendrickson
|
Soil Conservationist
|
||
Marty Comstock
|
ACES
|
||
Alan King
|
Operations Specialist (ACES)
|
||
Steve Hefner
|
Natural Resources Specialist
|
||
Rex McAliley
|
EWPP Coordinator / Wildlife Biologist
|
Name | Position | Phone Number | |
---|---|---|---|
Selma Mascaro
|
State Resource Conservationist
|
||
Jackie Kurtz
|
Administrative Assistant
|
||
Jacob Swafford
|
Pheasants Forever Field Biologist
|
||
Jamie Kurtz
|
State Grazing Specialist
|
||
Jason Sykes
|
State Wildlife Biologist
|
||
Lisa Potter
|
MDC Private Land Programs Supervisor
|
||
Patricia Turman
|
State Agronomist
|
||
Ron Miller
|
(ACES)
|
||
Steve Wilson
|
Resource Conservationist
|
||
Tyler Preston
|
Training Coordinator
|
||
Elizabeth Hoffman
|
Area 1 Training/Outreach Coordinator
|
||
Collin Ankton
|
Area 2 Training/Outreach Coordinator
|
||
Tamara Bennett
|
Area 3 Training/Outreach Coordinator
|
||
Angela Frederick
|
Area 4 Training/Outreach Coordinator
|
||
Ron Cordsiemon
|
Elsberry Plant Materials Center Manager
|
||
Erin Tapley
|
Elsberry Plant Materials Center Program Technician
|
||
Jennifer Howard
|
Elsberry Plant Materials Center Biological Science Technician
|
Name | Position | Phone Number | |
---|---|---|---|
Jorge Lugo-Camacho
|
State Soil Scientist
|
||
Deborah Boschert
|
(ACES)
|
||
Elena Hoover
|
HEL/WC Compliance Specialist
|
||
Katie Philbrick
|
State GIS Specialist
|
||
Lydia VerBrugge
|
Cartographer/Resource Coordinator
|
||
Russell Snyder
|
State Archeologist
|
||
Mark Abney
|
Assistant State Soil Scientist
|
Name | Position | Phone Number | |
---|---|---|---|
Nate Goodrich
|
Assistant State Conservationist for Partnerships
|
||
Ronna Chrisman
|
Management Analyst
|
||
Alyssa Travlos
|
Soil Conservationist - RCPP Coordinator
|
||
Jennifer Long
|
Management Analyst
|
||
Amanda Zapien
|
Management Analyst
|
||
Melody John
|
Outreach Coordinator
|
||
Vacant
|
Public Affairs Specialist
|
||
Bill White
|
Grassland Conservation Specialist (ACES)
|
Name | Position | Phone Number | |
---|---|---|---|
Andy Rackers
|
State Conservation Engineer
|
||
Zachary Motley
|
Civil Engineer
|
||
Mike Holcer
|
Civil Engineer Technician
|
||
Dennis Hoffman
|
ACES
|
||
Erik Anderson
|
Environmental Engineer
|
||
Joey Rosenfelder
|
Geologist
|
||
Brandon Viers
|
Civil Engineer
|
||
William "Bill" Scheperle
|
Agricultural Engineer
|
Name | Position | Phone Number | |
---|---|---|---|
Drew Humphreys
|
Financial Resources Specialist
|
||
Ronna Chrisman
|
Management Analyst
|
||
Laura Korte
|
Administrative Support Assistant
|
||
Lacey Carver
|
Administrative Support Contractor (CTR)
|
||
Tony Hoover
|
Business Services Specialist
|
||
Daniel Potter
|
Management Analyst
|
||
Brad McCord
|
Natural Resource Specialist
|
||
Denise Haworth
|
General Clerk III (CTR)
|
||
Karla Lenger
|
Administrative Program Specialist (ACES)
|
||
Sandi Marnie
|
Business Services Specialist (ACES)
|
||
Ashley Johnson
|
Assistant State Conservationist for Management & Strategy
|
Name | Position | Phone Number | |
---|---|---|---|
Area 1 (St. Joseph)
|
|||
Area 2 (Palmyra)
|
|||
Area 3 (Jackson)
|
|||
Area 4 (Springfield)
|