Skip to main content
U.S. flag

An official website of the United States government

State Office Contacts

Colorado State and Area Office Contacts

Location
Po Box 25426
Denver, CO 80225-0426
Mailing Address
Po Box 25426
Denver, CO 80225-0426
Location Home Page

NRCS staff are dedicated to natural resource conservation. They live and work in the communities they service,  providing technical expertise and financial assistance to Colorado's farmers, ranchers, forest land-owners, and other land stewards. NRCS employees help people help the land.

Colorado NRCS offices and resources teams

Office Directory

Key Contacts

Clint Evans

State Conservationist

Lisa Hunt

Executive Assistant

Petra Popiel

State Public Affairs Specialist

Randy Randall

Assistant State Conservationist for Partnerships

Donna Rasmussen

Assistant State Conservationist for Mgmt. & Strategy

Madison Gutekunst

Acting State Conservation Engineer

Todd Boldt

Assistant State Conservationist-Water Resources

Elizabeth "Liz" With

Assistant State Conservationist for Programs

Eugene Backhaus

State Resource Conservationist

Brian Domonkos

Snow Survey Supervisor

William "BJ" Shoup

State Soil Scientist

NRCS AREA ONE

CHAD CHEREFKO, Area Conservationist

NRCS AREA TWO

BAILEY RAPP, Area Conservationist

NRCS AREA THREE

DERIC CLEMONS, Area Conservationist

Colorado NRCS State Office Directory

State Conservationist (STC) Staff
Name Position Phone Number Email
Lisa Hunt
Executive Assistant
Randy Randall
STC for Partnerships
Sean Forehand
Management Analyst for Technology & Innovation
Public Affairs
Name Position Phone Number Email
Petra Popiel
State Public Affairs Specialist
Cynthia 'Cindy' Einspahr
State Outreach Coordinator
Management and Strategy
Name Position Phone Number Email
Donna Rasmussen
Assistant STC for M&S
Cyndee Hjelmstad
Business Support Specialist
Barbara Gohlke
Management Analyst
Jill Redwine
Financial Resources Specialist
LaQuitta Charles
Management Analyst
Mary Mondragon
NOWCC/ACES Financial/Program Analyst
Engineering
Name Position Phone Number Email
Madison Gutekunst
Acting State Engineer
Tee Jay "TJ" Burr, P.E.
Civil Engineer
Brady McElroy
State Water Management Engineer
Duc Phung
Hydraulic Engineer
Enuwoo Bae
Civil Engineer
Rex Stambaugh
Design Engineer
Gabriel "Gabe" Lucero
Agricultural Engineer
Ana Vargo
Geologist
Programs
Name Position Phone Number Email
Elizabeth "Liz" With
Assistant STC for Programs
Shaun Basiliere
Voucher Examimer
Kindra Brandner
FA Program Manager (EQIP)
Marta Villano
Program Analyst
Heather Foley
Easements Program Manager - Acquisitions
Renee Koch
FA Program Manager
Amber Freouf
FA Program Manager
James Sperry
FA Program Manager
Cathy Utecht
NOWCC NEW Solutions Program Support TimeSys Contract Specialist
Laura Trimboli
Easements Program Manager-Stewardship
Stacey Eskew
FA Program Manager
Ecological Sciences Staff
Name Position Phone Number Email
Eugene Backhaus
State Resource Conservationist
Michael Brady
Resource Conservationist - Located in Pueblo Field Office
Frank Falzone
Acting State Conservation Forester
Kristi Floyd
Resource Conservationist - GIS
Christine Newton
State Conservation Agronomist - Located in Longmont Field Office
Krystal Phillips
State Bilogist
Joel Moffett
Plant Materials Specialist
Craig Dengel
State Cultural Resources Specialist
Michael Troyer
Field Archaeologist - Located in Colorado Springs Field Office
Jeremy Omvig
Field Archaeologist - Located in Montrose Field Office
Emily Long
Field Archaeologist - Located in Brighton Field Office
Kirk Whitehead
Natural Resource Specialist - Located in Longmont Field Office
Ben Berlinger
Technician III - Located in Rocky Ford Area Office
Jean Conlan
Field Archaeologist - Located in Durango Field Office
Theresa McGovern
Resource Conservationist
Snow Survey
Name Position Phone Number Email
Brian Domonkos
Snow Survey Supervisor
Karl Wetlaufer
Asst. Snow Survey Supervisor
Michael "Mike" Ardison
Hydrologic Technician
Zachary "Zach" Wilson
Hydrologic Technician
Joel Atwood
Hydrologist
Cole Green-Smith
Hydrologist
Adam Pate
Hydrologist
Soil Sciences
Name Position Phone Number Email
William Shoup
State Soil Scientist
Thomas "Riley" Dayberry
Assistant State Soil Scientist
Chris Mueller
State GIS Specialist
Steven "Steve" Jelden
Soil Data Quality Specialist
Lucas Wisely
GIS Great Plains Soils - Region 5
Paul Rindfleisch
Soil Data Quality Specialist Great Plains Soil Survey-Region 5
Kari Server
Soil Scientist Rocky Mountain Soil Survey -Region 4
Water Resources
Name Position Phone Number Email
Todd Boldt
Assistant STC for Water Resources
Blongshia "B" Cha
Watershed Program Specialist