Skip to main content
U.S. flag

An official website of the United States government

NRCS-Maine Offices and Employee Directory

Located in 14 USDA Service Centers across the state, we help agricultural producers and non-industrial private forest landowners in Maine address resource concerns on their operations. 

STATE OFFICE EMPLOYEES

Field Offices

Augusta Field Office (Kennebec & Lincoln Counties)
Name Position Phone Number Email
Peter Abello
District Conservationist
Alexander Brown
Soil Conservation Technician
Greg Granger
Resource Soil Scientist
Wendy Webber
Program Technician (ACES)
Bangor Field Office (Penobscot County)
Name Position Phone Number Email
Victor Tuschen
District Conservationist
Misha Vargas
Soil Conservationist
Bobby Jones
Agricultural Engineer
Angel Anaya Archila
Agricultural Engineer
Belfast Field Office (Waldo & Knox Counties)
Name Position Phone Number Email
Ron Desrosiers
District Conservationist
Linday Johnston-Fennell
Soil Conservationist
Dover-Foxcroft Field Office (Piscataquis County)
Name Position Phone Number Email
Seth Jones
District Conservationist
Carl Bickford
Soil Conservationist
Farmington Field Office (Franklin County)
Name Position Phone Number Email
Amanda Burton
District Conservationist
Hannah Huber
Soil Conservationist
Barry Southard
Soil Conservationist
Fort Kent Field Office (St. John Valley - Aroostook County)
Name Position Phone Number Email
Alex Zetterman
District Conservationist
Joshua Coward
Soil Conservationist
Ellsworth Field Office (Hancock County)
Name Position Phone Number Email
Chris Phinney
District Conservationist
Erin Cocca
Soil Conservationist
Debrorah Sargent
Program Technician (ACES)
Houlton Field Office (Southern Aroostook County)
Name Position Phone Number Email
Phil Quint
District Conservationist
Ethan Hill
Soil Conservationist
Lewiston Field Office (Androscoggin & Sagadahoc Counties)
Name Position Phone Number Email
Jim Johnson
District Conservationist
Candace Gilpatric
Agricultural Engineer
Abel Cardona Villanueva
Civil Engineer
Alexander Stace
Soil Conservationist
Machias Field Office (Washington County)
Name Position Phone Number Email
Robert Bills
District Conservationist
Justin Cooper
Soil Conservationist
Barbara Maurer
Program Assistant
Presque Isle Field Office (Central Aroostook County)
Name Position Phone Number Email
Helena Swiatek
District Conservationist
Brittnie Hodsdon
Soil Conservationist
Blake Hatfield
Program Assistant
Scott Carter
Agricultural Engineer
Robert Cullins
Civil Engineering Technician
Scarborough Field Office (Cumberland & York Counties)
Name Position Phone Number Email
Luis Aponte
District Conservationist
Garrett Beaulieu
Soil Conservationist
Hazel Richard
Program Assistant (ACES)
William Jones
Natural Resource Specialist
Cheyanne Rico
Soil Conservationist
Skowhegan Field Office (Somerset County)
Name Position Phone Number Email
Nick Pairitz
District Conservationist
Alexis Clune
Soil Conservationist
Arthur Grindle
Engineering Technician
South Paris Field Office (Oxford County)
Name Position Phone Number Email
Andrew Johnson
District Conservationist
Jade Gianforte
Soil Conservationist
Glenn Kish
Program Assistant (ACES)
Soil Survey (Dover-Foxcroft)
Name Position Phone Number Email
Christopher Mann
Soil Scientist
Joshua Dera
Soil Scientist
Alaina Kresovic
Soil Scientist (Pathways)
Jasmine Gregory
Soil Scientist (Pathways)