Skip Navigation

Local Working Group Schedule

NRCS in partnership with local Conservation Districts holds annual Local Working Group meetings where producers, conservation partners, and other members of the community discuss local natural resource priorities. Recommendations from these meetings are used to guide NRCS criteria for conservation activities and programs. We encourage you attend the next Local Working Group Meeting in your area.

** Check back frequently as we will be
posting dates, times and locations as they become available **

LWG Area

Date & Time

Location

Contact

Team 1
Bonner and Boundary Counties
 

Tuesday
November 19, 2019
1 pm to 4 pm

Facilitated by: George Bain

Sandpoint Organic Ag Center College of Agricultural and Life Sciences
10881 N Boyer Rd
Sandpoint, ID 83864

Meeting Chairperson - Tom Daniel, Boundary SCD

Greg Becker
District Conservationist
Sandpoint & Bonners Ferry Field Offices
(208) 263-5310, ext. 104 or
(208) 267-3340, ext. 102

Team 2
Kootenai, Shoshone and Benewah Counties
 

Wednesday
November 20, 2019
9 am to Noon

Facilitated by: George Bain

Centennial Distributing
701 W Buckles Ave.
Hayden, ID 83835

Meeting Chairperson - Ed Pommerening

Aubrey Hoxie
District Conservationist - Coeur d'Alene Field Office
(208) 209-4350

Ree Brannon
District Conservationist - Plummer Field Office
(209) 987-4008

Team 3
Latah and Nez Perce Counties

* New Date:
Thursday
December 5, 2019
1 pm to 5 pm

 

Facilitated by: George Bain

Downtown Post Office Building
2nd Floor Conference Room
212 E. 5th Street
Moscow, ID 83843
 

Meeting Chairpersons - Dave Huggins, Latah SWCD & Steve Becker, Nez Perce SWCD

Chris Johnson
District Conservationist - Moscow Field Office
(208) 882-4960 ext. 118

Treg Owings
District Conservationist - Lewiston Field Office
(208) 816-5250

Team 4
Clearwater, Lewis and Idaho Counties

Monday
November 18, 2019
1 pm to 4 pm

Facilitated by: George Bain

Kamiah Firehall
515 Main Street
Kamiah, ID  83636

Meeting Chairperson - TBD

Jared Everson
District Conservationist - Grangeville Field Office
(208) 494-3024

Cadie Pruss
District Conservationist - Nezperce Field Office
(208) 480-3035

Team 5
Adams, Valley, Washington, Payette, Gem, and Boise Counties

Thursday
November 21, 2019
1 pm to 4 pm

Facilitated by: David Nichols

USDA-NRCS Weiser Field Office
847 E. 9th Street
Weiser, ID 83672

Meeting Chairperson - Kirk Vickery, Gem SWCD

Mike Raymond
District Conservationist - Weiser Field Office
(208) 549-2628 ext. 104

Scott Henderson
District Conservationist - Emmett Field Office
(208) 963-4700

Team 6
Canyon, Ada, and West Owyhee Counties

Tuesday
November 5, 2019
1 pm to 4 pm

Facilitated by: Ashley Nichols

University of Idaho Research and Extension Center, Conference Room
1902 E. Chicago St.
Caldwell, ID 83605

Meeting Chairperson - TBD

Amie Miller
District Conservationist - Caldwell Field Office
(208) 779-3447

Tate Walters
District Conservationist - Marsing Field Office
(208) 896-4544 ext. 106

Team 7
Elmore, and East Owyhee Counties

Tuesday
December 5, 2019
1 pm to 4 pm

Facilitated by: Ashley Nichols

AJ's Restaurant
1130 Highway 20
Mountain Home, ID 83647

Meeting Chairperson - Chris McDaniel, Elmore SWCD

Connie Tharp
District Conservationist - Mountain Home Field Office
(208) 696-3094

Team 8
Lemhi and North Custer Counties

Tuesday
November 19, 2019
10 am to 1 pm
 

Facilitated by: Lance Davisson

Challis American Legion Hall
211 E Main Ave.
Challis, ID, 83226

Meeting Chairperson - TBD

Rosana Rieth
District Conservationist - Salmon Field Office
(208) 756-3211 ext. 102 or (208) 401-8461

Team 9
Butte, South Custer and North Blaine Counties

Thursday
December 5, 2019
9 am to 1 pm

Facilitated by: David Nichols

Craters of the Moon Conference Room
1266 Craters Loop Road
Arco, ID 83213
 

Meeting Chairperson - TBD

Jesse Fullmer
District Conservationist - Arco Field Office
(208) 527-8557 ext. 105

Team 10
Camas, Gooding and Lincoln Counties

Friday
December 6, 2019
9:30 am to Noon

Facilitated by: David Nichols

University of Idaho Extension Conference Room
203 Lucy Lane
Gooding, ID  83330

Meeting Chairperson - TBD

Derek Romer
District Conservationist - Gooding & Shoshone Field Office
(208) 944-3665 or
(208) 944-3623

Team 11
Twin Falls, Jerome and Southeast Owyhee Counties

Wednesday
December 4, 2019
1 pm to 4 pm

Facilitated by: David Nichols

Con Paulos Car Dealership
251 E Frontage Rd. S
Jerome, ID 83338

Meeting Chairperson - TBD

Steve Schuyler
District Conservationist - Twin Falls Field Office
(208) 944-3759

Team 12
Cassia, Minidoka and South Blaine Counties

Monday
December 2, 2019
10 am to 1 pm

Facilitated by: Ashley Nichols

Masons Lodge
1519 Overland Ave
Burley, ID 83318

Meeting Chairperson - TBD

David Mabey
District Conservationist - Burley and Rupert Field Office
(208) 572-3377 or
(208) 436-4777 ext. 107

Team 13
Clark, Fremont, Madison and Teton Counties

Wednesday
November 20, 2019
10 am to 2 pm

Facilitated by: Lance Davisson

* New Location:
The AmericInn
1098 Golden Beauty Drive
Rexburg, ID  83440

Meeting Chairperson - Joe Jeppesen, Madison SWCD

Jake Owens
District Conservationist - Rexburg and St. Anthony Field Office
(208) 497-3663 or
(208) 624-3341

Lindsay Markegard
District Conservationist - Driggs Field Office
(208) 354-2680 ext. 103

Team 14
Jefferson and Bonneville Counties

Monday
November 4, 2019
9 am - 12 pm

Facilitated by: Ashley Nichols

Idaho Department of Fish and Game, Upper Snake Regional Office
4279 Commerce Circle
Idaho Falls, ID 83401

Meeting Chairperson - Matt Woodard

Josh Miller
District Conservationist - Idaho Falls and Rigby Field Office
(208) 715-3108 or
(208) 754-3205

Team 15
Bingham, Bannock and Power Counties

Tuesday
December 3, 2019
10 am - 2 pm

Facilitated by: David Nichols

Idaho Department of Fish and Game, Southeast Regional Office
1345 Barton Road
Pocatello, ID 83204

Meeting Chairperson - TBD

Nate Matlack
District Conservationist - Pocatello and Fort Hall Field Office
(208) 244-5024 or
(208) 237-4628

Dean Smith
District Conservationist - Blackfoot Field Office
(208) 690-3542

Team 16
Oneida and Franklin Counties

Wednesday
December 4, 2019
7 pm

Facilitated by: Lance Davisson

Franklin County Extension Service
Conference Room
561 West Oneida Street
Preston, ID 83263

Meeting Chairperson - TBD

Laren Nalder
District Conservationist - Malad Field Office
(208) 766-4748 ext. 110

Boyd Bradford
District Conservationist - Preston Field Office
(209) 244-3931

Team 17
Caribou and Bear Lake Counties

Wednesday
October 9, 2019
2 pm

Soda Springs

Meeting Chairperson - Jennifer Jenson, Bear Lake SWCD

Larry Mickelsen
District Conservationist - Montpelier and Soda Springs Field Office
(208) 244-3707 or
(208) 244-3751