Skip Navigation

Utah Office Directory

Italics = Partner

Beaver Field Office - 620 North Main Street, PO BOX 910, Beaver, UT 84713

Lynn Kitchen District Conservationist 435-438-5092 x101
Vacant Soil Conservationist 435-438-5092 x110
Randy Marshall GIP 435-438-5092 x 106

Castle Dale Field Office - 1090 North Des-Bee-Dove Road, PO BOX 758, Castle Dale, UT 84513

Lowell Gardner District Conservationist 435-381-2300 x113
Josiah Maughan Soil Conservationist 435-381-2300 x110
Nicole Steiff Civil Engineer 435-381-2300 x118
Wayne Urie RangeResource Conservationist & Planner Southeast 435-381-2300 x107
Davie Stokes Resource Conservationist 435-381-2300 x116
Vacant Soil Conservationist 435-381-2300 x112
Vacant Soil Conservationist 435-381-2300 x111
James Huggard CSP Program Manager 435-381-2300 x109
Ryan Jones UDAF Planner 435-381-2300 x108
Julie Weber UDAF Assistant 435-381-2300 x101
Trevor Judd UDAF Planner 435-381-2300 x112

Cedar City Field Office - 2390 West Highway 56, Sutie 14, Cedar City, UT 84720

Lynn Kitchen District Conservationist 435-438-5092 x101
Corry Cox Program Assistant 435-868-3939
Jason Bradshaw Resource Conservationist 435-868-3954
Jason Dodds Civil Engineer 435-868-3947
Clare Poulsen Rangeland Management Specialist 435-868-3957
Amanda Woolsey Pathways - Range 435-868-3953
Vacant Civil Engineer  
Jake Benson UDAF Planner 435-868-3956
Stan Gurley Utah DWR, Farm Bio 435-868-3955

Coalville Field Office - Dearden Building, 30 S. Main Street, PO BOX 526, Coalville, UT

Jenny Jo Cox District Conservationist 385-405-7263
Adam Turkula Resource Conservationist 435-336-5853 x106
Melissa Early WC 801-791-1525

Ephraim Field Office - 5 South Main, Suite 203, Ephraim, UT 84627

Brian Miller District Conservationist 435-283-8004 x110
Sandy Albrecht Program Assistant 435-283-8004 x114
Sienna Jones Soil Conservationist 435-283-8004 x116
Anthony Steinfeldt Civil Engineer 435-283-8004 x112
Jacob Hall Farm Bill Biologist 435-283-8004 x111
Justin Tippets SWCD/NACD 435-283-8004 x115
Tom Tippets UDAF GIP 435-283-8004 x117

Fillmore Field Office - 65 West 100 North, Fillmore, UT 84631

Mike Marshall District Conservationist 435-743-6655 x111
Shantry Ellison Program Assistant 435-743-6655 x117
Alan Saltzman Soil Conservationist 435-743-6655 x116
Vacant Rangeland Management Specialist  
Dan Stevens MCWCD 435-743-6655 x115

Monticello Field Office - 32 South 100 East, PO BOX 639, Monticello, UT 84535

Ammon Boswell District Conservationist 435-587-2481 x120
Vacant Rangeland Management Specialist 435-587-2481 x120
Loren Crank Soil Conservation Technician 435-587-2481 x123

Nephi Field Office - 635 North Main Street, Nephi, UT 84648

Mike Marshall District Conservationist 435-743-7945
Brian Bosh Soil Conservationist 435-856-3256
Vacant Civil Engineer  
Ron Veater Civil Engineering Technician 435-856-3257
Tyrell Belnap Resource Conservationist 435-856-3284

North Logan Field Office - 1860 North 100 East, North Logan, UT 84341

Brandon Todd District Conservationist 435-557-5121
Camille David Programs Assistant 435-557-5120
Justin Elsner Soil Conservationist 435-557-5128
Ray Howard Civil Engineer 435-557-5127
Keila Ortiz Soil Conservationist 435-557-5124
Kenny Oswald Soil Conservationist 435-557-5122
Mathew Tanner Civil Engineer 435-557-5130
Vacant Rangeland Management Specialist  
Anthony Richards UDAF RC 435-55-5113
Gabriel Murray USU WC 435-557-9259

Ogden Area Office - 2871 South Commerce Way, Ogden, UT 84401

Chet Fitzgerald ASTC - Field Operations 385-405-7247
Vacant Admin Support Spc 385-405-7246
Brent Draper Area Civil Engineer 385-405-7250
Andrew Hopkins Area Resource Coordinator 385-405-7248
Vacant Area Program Specialist  
Sara Saunders Area Resource Soil Scientist 385-405-7261
Shelly Szeghi Cultural Resources Specialist 385-405-7244

Ogden Field Office - 2871 South Commerce Way, Ogden, UT 84401

Jenny Jo Cox District Conservationist 385-405-7263
Lisa Beed Program Assistant 385-405-7259
Vacant Soil Conservationist  
Shawn Stuart Civil Engineer 385-405-7258
Clayson Cook Soil Conservationist 385-405-7252
Brian Christensen Resource Coordinator 385-405-4264
Corey Schellenger Conservation Planner 385-405-7253
Jed Reeder Soil Conservationist 385-405-7255

Ogden MLRA Soil Survey - 2871 South Commerce Way, Ogden, UT 84401

Randy Lewis MLRA Team Leader 435-257-5402 x117
Sarah Quistberg Ecological Site Specialist 385-405-7251

Panguitch Field Office - 225 East Center Street, PO BOX 277, Panguitch, UT 84759

Kristi Westwood District Conservationist 435-676-8021 x106
Ecko Barnson Soil Conservation Technician  
Lee Simper Rangeland Management Specialist 435-676-8021 x103
Zach Meiring Civil Engineer 435-676-8021 x105
Mason Lefevre Resource Conservationist 435-406-7650
Wally Dodds UDAF WC 435-676-8190
Anne Excell UDAF Zone 5 AA 435-676-8189
Tyce Palmer UDAF RC 435-676-8190

Price Field Office - 599B W. Price River Drive, Price, UT 84501

Lowell Gardner Disctrict Conservationist 435-637-0041 x113
Darlene Anderson Program Assistant 435-637-0041 x128
Laurel Nielsen Soil Conservationist 435-637-0041 x105
Dave Varner State Technical Coordinator 435-637-0041 x101
Michael Steiff Civil Engineer 435-637-0041 x103
Kevin Breslin Civil Engineering Technician 435-637-0041 x103
Evan Rees Farm Bill Bio 435-637-0041 x131

Price MLRA Soil Survey - 599B W. Price River Drive, Price, UT 84501

Kristi Mingus Soil Scientist 435-637-0041 x106
Dean Stacey Ecological Site Spc 435-637-0041 x114
Vacant MLRA Team Leader  
Vacant Soil Scientist  

Provo Field Office - 302 East Lakeview Parkway, Provo, UT 84606

David Hanson District Conservationist 385-241-3553
Vacant Program Assistant  
Chelcey Larsen Rangeland Management Specialist 385-241-3556
Mike Marshall Soil Conservationist 385-241-3558
Matthew Browning Civil Engineer 385-241-3561
Katy Slebodnik Watershed Planner 385-241-3557
Karen Smart Timp-Nebo & Alpine Con District Secretary 801-580-7154
Alyssa Higham UDAF Planner 385-241-3560
Daniel Gunnell Resource Coordinator 385-241-3559

Randolph Field Office - 195 North Main, PO BOX 97, Randolph, UT 84064

Brandon Todd District Conservationist 435-557-5121
Jessica Mason Rangeland Management Specialist  

Richfield Area Office - 340 North 600 East, Richfield, UT 84701

Alan Atkins ASTC-Field Operations 435-893-3361
Brent Campbell Area Civil Engineer 435-893-3356
Michael Larsen Area Program Specialist 435-893-3350
Terron Pickett Area Resource Soil Scientist 435-893-3360
K.C. Savage EWP Civil Engineer 435-3351
Marcel Corbeil Archeologist 435-893-3367
Lee Woolsey Area Resource Conservationist 435-893-3363
Micah Hansen Admin Support Coordinator 435-893-3352
Brad Worch OCIO 435-893-5456
Clint Wirick DWR  

Richfield Field Office - 340 North 600 East, Richfield, UT 84701

Brian Miller District Conservationist 435-283-8004 x110
Sandy Albrecht Program Assistant 435-893-3353
Vacant EWP Civil Engineer  
Wade Ingram Resource Coordinator 435-893-3355
Jason Robinson Civil Engineer 435-893-3354
Richard Werry Soil Conservation Technician 435-893-3366
Kevin Williams Resource Coordinator 435-893-3338
David Schick Soil Conservationist 435-893-3359
Parker Ackenbach Civil Engineer/Pathways 435-893-3337
Tracy Balch UDAF  
Brett Gurney UDAF  

Richfield MLRA Soil Survey - 340 North 600 East, Richfield, UT 84701

Vic Parslow MLRA Team Lead 435-893-3358
Keith Crossland Soil Survey Party Leader 435-893-3365
Vacant Ecological Site Spc  

Roosevelt Field Office - 400 West 800 South, Roosevelt, UT 84066

Jeremy Maycock District Conservationist 435-722-4621 x109
Anders Fillerup Basin Resource Coordinator 435-722-4621 x124
Vacant Soil Conservationist  
Jim Spencer Area Biologist 435-722-4621 x128
Mark Ewell Rangeland Management Specialist 435-722-4621 x111
Mark Monsen Civil Engineering Technician 435-230-1737
Ren Bagley Civil Engineer 435-722-4621 x136
Rhonda Ayalaq Program Assistant 435-722-4621 x110
Robbin Murdock Civil Engineering Technician 435-722-4621 x122
Vacant Soil Conservationist  
Vacant Pathways Civil Engineer  
Darrel Gillman Resource Coordinator 435-722-4621 x127
Tonia Steffey UDAF Secretary 435-722-4621 x102
Lynda Jackson Conservation Technician 435-722-4621 x116
Tyrell Thayne GIP Coordinator 435-722-4621 x138

Utah NRCS State Office (Salt Lake City) - 125 South State Street #4010, Salt Lake City, Utah 84138

Emily Fife State Conservationist 801-524-4551
Aaron Sorensen Executive Assistant 801-524-4555
Anders Fillerup Field Salinity Co 435-722-4621 x124
Aimee Rohner Design Civil Engineer 801-524-4263
Bir Thapa State Soil Scientist 801-524-4573
Brian David State Agronomist 801-524-4252
Bronson Smart State Engineer (ASTC M&S-Acting) 801-524-4559
Vacant ASTC-Management & Strategy 801-524-4586
Cianna Wyshntsky Geologist 801-524-4253
Clayton Schmitz State Resource Conservationist 801-524-4557
Darren Scott State Public Affairs Officer 801--524-4597
Dave Varner Field Business Tools Specialist 435-637-0041 x101
Deanna Keller Financial Resource Specialist 801-524-4581
Dee Cummings Secretary 801-524-4564
Derek Hamilton EWP Biologist 801-524-4560
James Huggard Field CSP Program Manager 435-381-2300 x109
Jason Roper Environmental Civil Engineer 801-524-4571
K.C. (Kerry) Savage Field Civil Engineer 435-893-3351
Kendall Dastrup Field Engineering Technician 435-592-4701
Kelli McClelland Program Manager 801-524-4599
Kit (Kathryn) Quay Management Analyst 801-524-4548
Kyle Wheeler Field Watershed Co 435-893-3339
Lance Smith Field Civil Engineer 435-704-4861
Leslie Warta NEPA Specialist 253-569-4509
Mackenzie McKendrick Customer Service 801-524-4574
Marcel Corbeil Field Cultural Resources Specialist 435-893-3367
Matthew Phillippi State Biologist 801-524-4566
Mike Larsen Field RCPP Program Manager 435-893-3350
Nicole Marsh Customer Service 801-448-8180
Norm Evenstad ASTC-Partnerships 801-524-4569
Ron (James) Veater Field Engineering Technician 435-856-3257
Ryan Pierce GIS Specialist 801-524-4304
Scott Morton Easements 801-524-4563
Shane Green State Rangeland Management Specialist 801-524-4567
Shelly Szeghi Field Cultural Resources Specialist 385-405-7244
Starline Rivera Business Support Specialist 801-524-4265
Tara Hoffmann State Cultural Resources Specialist 801-524-4556
Todd Sieber Geologist 801-524-4570
Tony Beals Resource Conservationist 801-524-4543
Travis Mote ASTC-Programs 801-524-4552
Wayne Urie Field Range Conservationist 435-381-2300 x107

Farm Production and Conservation (FPAC) Business Center - 125 South State Street #4010, Salt Lake City, Utah 84138

Michele Devaney Grants Management Specialist 801-524-4587
Deanna Miller Benefits Specialist 801-524-4575
Patti Olson Personal Property Specialist 801-524-4584

Snow Survey Office - 245 Jimmy Doolittle Road, Salt Lake City, Utah 84116

Jordan Clayton Data Collection Officer/Supervisor 385-285-3118
Troy Brosten Hydro 385-285-3114
Dave Eiriksson Hydro 385-226-8614
Douglas Neff Electronics Technician 385-285-3116
Kent Sutcliffe SCAN/Soil Scientist 385-285-3120
Joel Burley Hydro 435-253-0964

St. George Satellite Office - 197 East Tabernacle Street, St. George, Utah 84770

Kendall Dastrup Civil Engineering Technician 435-586-2429
Vacant Civil Engineer  
Lance Smith EWP Civil Engineer 435-704-4861

Tooele FIeld Office - 185 North Main Street, Tooele, Utah 84074

David Hanson District Conservationist 385-241-3553
Rachel Hayes Soil Conservationist 435-338-3305
Kert Young Resource Conservationist 435-338-3306

Tremonton Field Office - 85 South First East, Tremonton, Utah 84337

Jeff Schick District Conservationist 435-257-5402 x 115
Allen Hales Soil Conservationist 435-257-5402 x 110
Corrinne Sorensen Program Assistant 435-257-5402 x 114
Dustin Ford Rangeland Management Specialist 435-257-5402 x 125
Jessie Loudermilk Rangeland Management Specialist 435-257-5403 x 121
Jerry Jensen Soil Conservationist 435-257-5402 x 116
Paula Salazer Soil Conservationist 435-257-5403 x 112
Roc Bencenti Civil Engineer 435-257-5403 x 119
Vacant Soil Conservationist  
Richard Burdick Civil Engineering Technician 435-257-5402 x 118
Michael Peyton SGI Bio 435-257-5403 x 120
Clint Hill UDAF, GIP 435-257-5403 x 126
Troy Forrest UDAF, GIP 435-257-5403 x 121
Calee Garn (Lott) Sagebrush Ecosystem Alliance Coordinator  
Hannah Freeze UDAF, Planner 435-257-5403 x 111

Tremonton MLRA Soil Survey - 85 South First East, Tremonton, Utah 84337

Randy Lewis MLRA Team Leader 435-257-5402 x 117
Sarah Quistberg Rangeland Management Specialist 385-405-7251

Vernal Field Office - 80 North 500 West, Vernal, Utah 84078

Jeremy Maycock District Conservationist 435-789-2100 x139
Andrew Wallace Soil Conservationist 435-789-2100 x 133
Annelyse Matzinger Soil Conservationist 435-789-2100 x 131
Andrea Merrell Uintah Conservation 435-789-2100 x 137

Utah NRCS OCIO CEC

Carl Nethery CO-UT Group Manager 801-524-4337
Marnie Allred IT Specialist: Ogden 385-405-7260
Scotty Blees IT Specialist: State 801-524-4545
David Lundquist IT Specialist: FPAC 801-844-2936
John Pratt IT Specialist: State 801-524-4540
Bradley Worch IT Specialist: Richfield 435-893-3335
CEC Service Desk   877-873-0927

NRCS Utah Pathways Students

Justin Byington Pathways - Hydro
Katie Goodsell Pathways Soil Conservationist
Mariah Brotherson Pathways Civil Engineer
Michael Moulton Pathways Rangeland Management Specialist
Amanda Woolsey Pathways - Range
Katie Goodsell Pathways Soil Conservationist
Sabrina Greenwood Pathways Rangeland Management Specialist
Sienna Jones Pathways Soil Conservationist
Parker Ackenbach Pathways Civil Engineer

Civil Rights Advisory Committee

Emily Fife DEEOO Officer 801-524-4551
Chet Fitzgerald Ex-Officio (ASTC-FO) 801-524-4586
Cianna Wyshnytzky Chair 801-524-4253
Kit Quay Vice-Chair 801-524-4548
Matthew Phillippi SEPM - American Indian/Alaska Native 801-524-4566
Shantry Ellison SEPM - Asian Pacific Islander 435-743-6655 x 117
Terron Pickett SEPM - African American 435-893-3360
Scott Morton SEPM - Disability 801-524-4563
Dee Cummings SEPM - Federal Women 801-524-4564
Jason Dodds SEPM - Hispanic 435-868-3947
Kit (Kathryn) Quay SEPM - Lesbian Gay Bisexual Transgenger (LGBTQ+) 801-524-4548
Kenny Oswald SEPM - Veterans 435-557-5122
Robin Sadlier FSA - Civil Rights Liaison 801-524-4536