Skip Navigation

North Dakota NRCS State Office Directory

220 East Rosser Avenue
PO Box 1458
Bismarck, ND 58502-1458

Phone: 701-530-2000
Fax: 855-813-7556


The employee directory is also available for downloading. This document requires Adobe Acrobat.
North Dakota Employee Directory (PDF; 610 KB)  

Update Information

To request any deletions or updates to the employee directory, please send the information to DIRECTORY UPDATES.
 
 
 
State Conservation Staff - Room 278
Name
Title
Phone
Email Address
Mary E. Podoll
State Conservationist
701-530-2003
C.701-226-8620
Jay D. Fuhrer
Soil Health Specialist
701-530-2011
C.701-426-8611
Mary S. Hirchert
Executive Assistant
701-530-2001
 
 
Partnership Staff - Room 270
Name
Title
Phone
Email Address
Jill S. Howard
ASTC (Partnership)
State RCPP Coordinator
701-530-2073
C.701-214-8874 
Kathy A. Bird
Secretary (OA)
701-530-2039
 
 
Management & Strategy - Room 278 (Fax: 855-813-7556)
Name
Title
Phone
Email Address
Lisa J. Lund
Asst. State Conservationist
(Management & Strategy)
701-530-2098
C. 701-426-3397 
Darlita J. Sarkilahti
Business Services Specialist
701-530-2008
C.701-426-3390
Joe M. Bachmeier
Financial Resources Specialist
701-530-2007
Connie R. Kobs
Mail Clerk
701-530-2015
Jennifer L. Huelsman
Office Automation Assistant
701-530-2094
 
 
Public Affairs Staff - Room 270  (Fax: 855-813-7556)
Name
Title
Phone
Email Address
Tanya J. Koch
State Public Affairs Specialist
701-530-2096
C.701-516-2836
 
 
State Wetlands & HEL Compliance Staff - Room 278  
Name
Title
Phone
Email Address
Jennifer C. Heglund
Asst. State Conservationist
(Compliance)
701-530-2095
C.701-220-7667 
Jennifer M. Vetter
Natural Resource Specialist
701-440-9403
C.701-440-9403
Paul T. Flahave
Designated Conservationist
701-219-7157
C.701-490-4029
Colette M. Gauriglia
Designated Conservationist
701-228-3611
C.701-389-2705
Amanda M. Brinkman-Parker
Designated Conservationist
701-772-2321
C.701-230-9996
Amanda C. DuBourt
Designated Conservationist
701-652-2551
C.701-368-1893
Mark D. Suchy
Designated Conservationist
701-989-6162
C.701-440-9405
John A. Bauer
Designated Conservationist
701-797-2240
C.701-440-9404
Matthew M. Waclawik 
Designated Conservationist
701-282-2157
C.701-440-9406
Steven T. Stensgard
Mitigation Specialist
701-667-1163
C.701-301-9555
Darrick W. Ystaas
Designated Conservationist
701-721-4805
C.701-340-6186
Neil L. Schaar
Designated Conservationist
701-349-3653
C.701-535-0682
 
 
Engineering Staff - Room 256  (Fax: 855-813-7556)
Name
Title
Phone
Email Address
Christi A. Fisher
State Conservation Engineer
701-530-2091
C.701-426-3396
Jonathan W. Petersen
Hydrologist
701-530-2082
Nicholas Reynolds
State Design Engineer
701-530-2088
C.701-220-4388
Juan Ramirez
Engineering Technician
(Drafting)
701-530-2090
Theresa M. Ristvedt
Secretary (OA)
701-530-2000
701-530-2078
 
 
Ecological Sciences Staff - Room 246  (Fax: 701-530-2112)
Name
Title
Phone
Email Address
Todd A. Schwagler
State Resource
Conservationist
701-530-2084
C.701-320-1460
Wayne Markegard
Plant Material Center
Plant Materials Specialist
701-989-6122
C.701-471-4205
Mark A. Hayek
State Rangeland
Management Specialist
701-530-2080
Theodore J. Alme
State Agronomist
701-530-2079
Curtis W. Bradbury
State Agronomist
701-530-2079
Rodney S. Dahl
Resource Conservationist
701-530-2026
C.701-202-7719
Hal C. Weiser
Soil Health Specialist
701-252-1460
Charles S. Carrig
State Cultural
Resource Specialist
701-530-2104
Daniel J. Wingenbach
Resource Conservationist
701-252-1460
Brian E. Johnston
GIS Specialist
701-530-2035
Theresa M. Ristvedt
Secretary (OA)
701-530-2000
701-530-2078
Other NRCS Staff
Sarah Hamilton Buxton
Partner Biologist
701-530-2014
 
 
Programs & Easement Staff - Rooms 270, 234, 277
Name
Title
Phone
Email Address
Todd C. Hagel
Asst. State Conservationist (Programs)
701-530-2004
C.701-202-9056
Jarvis R. Keney
Resource Conservation (Programs)
701-530-2005
C.701-425-9076
Tracy L. Dove
Resource Conservationist (Programs)
701-530-2002
C.701-368-1414
Ronald W. Herr
Resource Conservationist
701-530-2051
C.701-426-3394
Donald E. Felch
Biologist
701-530-2023
JoDean W. Nichols
Economist
701-530-2093
Angela H. Gillam
Program Assistant (Farm Bill)
701-530-2041
 
 
Programs & Easement Staff
Name
Title
Phone
Email Address
EAST
Draper E. Lundquist
Program Liaison
701-381-2209
C.701-381-2209
Codie L. Larson
Program Liaison
701-652-2551
C.701-739-1750
Tim G. Cogger
Program Assistant (Farm Bill)
701-219-7156
Shelesh C. Irby-Tucker
Program Assistant (Farm Bill)
701-658-3368
Tina M. Johs
Program Assistant (Farm Bill)
701-250-4518
WEST
Summer A. Melchior
Program Liaison
701-225-5113
C.701-690-7293
Mandy J. Beerbower
Program Assistant (Farm Bill)
701-495-7675
Lori A. Bloom
Program Assistant (Farm Bill)
701-225-5113
 
 
Soil Survey & Resource Assessment Staff - Room 257 
Name
Title
Phone
Email Address
Wade D. Bott
State Soil Scientist
701-530-2021
C.701-426-3391
Susan E. Samson-Liebig
Soil Quality Specialist
701-530-2018
Carol V. Peterson
NRI Coordinator
701-658-3353
Jessica K. Elder
Soil Scientist
701-252-1460
Ruth E. Anderson
Soil Scientist
701-225-1765
Pamela J. Walter
Soil Conservationist (NRI)
701-986-4457
Theresa M. Ristvedt
Secretary (OA)
701-530-2000
701-530-2078