Skip

Certified Conservation Planners - NRCS

Last Name First Area Affiliation City County Date Certified
Abel Adam NE NRCS Waupaca Waupaca 9/18/2009
Ammel Julie NE NRCS Wisconsin Rapids Wood 2/9/2011
Barrick Jason NW NRCS Baldwin St. Croix 11/14/2011
Bartz Melissa NE NRCS Darlington Lafayette 3/28/2005
Besasie Nick SE NRCS Union Grove Kenosha/Racine 6/18/2014
Biel Mark NW NRCS Ellsworth Engineering 1/8/2003
Blank Brendon SE NRCS Jefferson Jefferson 2/9/2011
Blount Veronica SW NRCS Sparta Monroe 6/18/2014
Bouzek Christine NW NRCS Altoona Eau Claire 3/20/2006
Briski Brian NW NRCS Altoona Eau Claire 10/13/2004
Brown David SE NRCS Sheboygan Falls Sheboygan 3/19/2009
Brummund Larry NE NRCS Oshkosh Winnebago 11/1/2004
Bubolz Barry NE NRCS Shawano Menominee/Shawano 1/5/2004
Bush Tony NE NRCS Green Bay Oneida Nation 2/11/2009
Chapek Jodi NW NRCS Alma Buffalo 7/29/2013
Denzine Pamela NE NRCS Merrill Langlade/Lincoln 4/29/2010
Diver Roy NE NRCS Wisconsin Rapids Wood 11/27/2006
Doolittle Betsy NE NRCS Appleton Outagamie 1/8/2008
Dowling Adam SE NRCS Madison Dane 3/20/2006
Drummond Cory SE NRCS Fond du Lac Fond du Lac 7/30/2012
Eggers Kathy SE NRCS Juneau Dodge 7/30/2012
Field Jon SW NRCS Mauston Juneau 1/5/2004
Fikkert Nathan SE NRCS Juneau Dodge 10/5/2009
Firster Jason NE NRCS Appleton Outagamie 6/18/2014
Frederick Tonya SE NRCS Green Lake Green Lake 1/8/2009
Fredrickson Tom NW NRCS Spooner Burnett/Washburn 10/31/2003
Fritsche Karyl SW NRCS Prairie du Chien Crawford 8/22/2007
Gerlich Ryan SW NRCS Darlington Lafayette 3/13/2009
Gunderson Dan SW NRCS Sparta Monroe 7/30/2012
Gundlach David SE NRCS Janesville Rock 6/18/2014
Haack Pattie SE NRCS Madison Dane 10/5/2005
Haughn Gary NW NRCS Ashland Ashland/Bayfield/Douglas 2/5/2004
Hillers Brian SW NRCS Richland Center Richland 1/8/2008
Hodgett Jo SE NRCS Juneau Dodge 7/29/2013
Hoffman Meagan SE NRCS Westfield Adams/Marquette/Waushara 7/30/2012
Igl Greg SE NRCS Juneau Dodge 10/25/2002
Johnson Joe NE NRCS Kewaunee Door/Kewaunee 10/13/2004
Jorgeson David NW NRCS Barron Barron 1/8/2008
Kelley Janice SE NRCS Portage Columbia 9/18/2009
Kelly Terry SO NRCS Madison Dane 12/29/2005
Kind Brian SE NRCS Fond du Lac Fond du Lac 6/24/2008
Kite Twyla SE NRCS Portage Columbia 10/25/2002
Knipfel Melissa NE NRCS Stevens Point Portage 8/22/2007
Koehler Mike NW NRCS Ladysmith Rusk/Sawyer 10/25/2004
Komiskey Michelle SE NRCS Westfield Adams/Marquette/Waushara 3/28/2005
Kreuzer Tom SW NRCS Viroqua Vernon 10/5/2005
Kunz Mark NW NRCS Whitehall Trempealeau 4/29/2010
Lake Patrick NE NRCS Oshkosh Winnebago 8/22/2007
Lindsay Tammy NW NRCS Chippewa Falls Chippewa 10/25/2002
Maas Tyler SE NRCS Portage Columbia 4/16/2008
Malvitz John NE NRCS Green Bay Brown 6/24/2008
Maroszek Jeff NE NRCS Oconto Marinette/Oconto 6/8/2007
Mau Todd NW NRCS Alma Buffalo 10/31/2003
Melnarik Tom NE NRCS Rhinelander Florence/Forest/Iron/Oneida/Vilas 4/16/2008
Miller Christopher SW NRCS Baraboo Sauk 8/22/2007
Mours David SW NRCS Lancaster Grant 10/25/2002
Murphy Pat SO NRCS Madison Dane 8/11/2003
Neigum Amy NE NRCS Wausau Marathon 2/28/2003
Neuenfeldt Lisa NE NRCS Waupaca Waupaca 6/10/2004
Odekirk Josh SE NRCS West Bend Ozaukee/Washington 9/18/2009
Olson Christopher NW NRCS Balsam Lake Polk 2/9/2011
Papenfuss Chris SW NRCS Onalaska La Crosse 1/8/2009
Patin Michael SW NRCS Sheboygan Falls Sheboygan 8/22/2007
Peterson Carlton SW NRCS Richland Center Richland 12/29/2005
Plawski Robert NW NRCS Medford Price/Taylor 10/25/2002
Rataczak Matt NE NRCS Manitowoc Manitowoc 10/5/2005
Reigel Jane NW NRCS Neillsville Clark 7/18/2002
Reimers Dennis NW NRCS Durand Pepin 12/28/2005
Resch Brian NE NRCS Wausau Marathon 1/8/2009
Richter Brandi SE NRCS Union Grove Racine/Kenosha/Milwaukee 8/22/2007
Richter Pat NW NRCS Barron Barron 3/27/2007
Roetter Jennifer NW NRCS Altoona Eau Claire 11/27/2006
Schamberger Merrie NE NRCS Oshkosh Winnebago 7/1/2003
Schmelz  Joe SW NRCS Lancaster Grant 3/27/2007
Sippl Doug NW NRCS Chippewa Falls Chippewa 3/18/2009
Sippl John NW NRCS Menomonie Dunn 11/27/2006
Skemp Sam SW NRCS Viroqua Vernon 10/25/2002
Smedberg Joseph NE NRCS Chilton Calumet 3/27/2007
Stephenson Christopher NE NRCS Oconto Marinette/Oconto 9/18/2009
Stinebrink Michael NE NRCS Rhinelander Florence/Forest/Iron/Oneida/Vilas 1/8/2008
Swanson Dana NW NRCS Ellsworth Pierce 12/27/2012
Swatek Ryan NW NRCS Black River Falls Jackson 12/29/2005
Szulczewski Lynn NE NRCS Appleton Outagamie 3/30/2004
Thomas Jason SW NRCS Monroe Green 6/1/2004
Trudell Keith NE NRCS Green Bay Brown 6/18/2014
Vang Ka Ying NW NRCS Menomonie Dunn 9/18/2009
Vollmer Dennis SE NRCS Jefferson Jefferson 4/29/2010
Walsh Andy SW NRCS Dodgeville Iowa 7/31/2003
Watson Laura NE NRCS Luxemburg Door/Kewaunee 11/14/2011
Wheeler Greg SW NRCS Sparta Monroe 10/25/2002
Wild Anthony NE NRCS Appleton Outagamie 7/29/2013
Wilkinson Michele SW NRCS Mauston Juneau 10/5/2005
Winter Peggy SE NRCS Merrill Langlade/Lincoln 4/16/2008
Yakle Greg SW NRCS Onalaska LaCrosse 10/25/2002
Zahn Caleb SE NRCS Green Lake Green Lake 6/8/2007
Zenk-Reed Sherrie NE NRCS Shawano Menominee/Shawano 3/28/2005
Zwiefelhofer Ben NW NRCS Altoona Eau Claire 1/8/2008
Zygowicz Keith NW NRCS Balsam Lake Polk 11/26/2002

                                                                                                                                                                                               

 

Employee Contact Information  (alphabetical listing - pdf)