Skip

Certified Conservation Planners - NRCS

Last Name First Name Area Affiliation City County Certification Date
Abel Adam NE NRCS Waupaca Waupaca 9/18/2009
Ammel Julie NE NRCS Stevens Point Portage 2/19/2011
Bald Gary SW NRCS Darlington Lafayette 11/14/2011
Barrick Jason NW NRCS Whitehall Trempealeau 11/14/2011
Bartz Melissa SW NRCS Darlington Lafayette 9/18/2009
Biel Mark NW NRCS Ellsworth Pierce 3/27/2007
Blank Brendon SE NRCS Jefferson Jefferson 2/9/2011
Bouzek Christine NW NRCS Altoona Eau Claire 11/14/2011
Briski Brian SE NRCS Juneau Dodge 11/14/2011
Brown David SE NRCS Sheboygan Falls Sheboygan 3/19/2009
Brummund Larry NE NRCS Oshkosh Winnebago 11/1/2004
Bubolz Barry NE NRCS Shawano Shawano 7/30/2012
Bush Tony NE NRCS Green Bay Oneida Nation 3/19/2009
Denzine Pamela NE NRCS Merrill Lincoln 4/29/2010
Diver Roy NE NRCS Wisconsin Rapids Wood 7/30/2012
Doherty Scott SE NRCS Westfield Marquette 3/19/2009
Dolittle Betsy NE NRCS Appleton Outagamie 1/8/2008
Dowling Adam SE NRCS Madison Dane 4/29/2010
Drummond Cory SE NRCS Fond du Lac Fond du Lac 7/30/2012
Duberstein Megan SE NRCS Union Grove Racine 7/30/2012
Eggers Kathy SE NRCS Juneau Dodge 7/30/2012
Field Jon SW NRCS Mauston Juneau 1/5/2004
Fikkert Nathan SE NRCS Juneau Dodge 9/18/2009
Fredrickson Tom NW NRCS Spooner Washburn 6/8/2007
Fritsche Karyl SW NRCS Prairie du Chien Crawford 8/22/2007
Gerlich Ryan SW NRCS Darlington Lafayette 3/19/2009
Gunderson Daniel SW NRCS Sparta Monroe 7/30/2012
Haack Pattie SE NRCS Madison Dane 9/18/2009
Haughn Gary NW NRCS Ashland Ashland 11/14/2011
Hillers Brian SE NRCS Richland Center Richland 12/27/2012
Igl Greg SE NRCS Elkhorn Walworth 2/1/2007
Johnson Joe NE NRCS Luxemburg Kewaunee 4/16/2008
Jorgenson David NW NRCS Barron Barron 1/8/2008
Kelley Janice SE NRCS Portage Columbia 9/18/2009
Kelly Terry SE NRCS Madison Dane 12/29/2005
Kind Brian SE NRCS Fond du Lac Fond du Lac 6/24/2008
Kite Twyla SE NRCS Portage Columbia 12/27/2012
Knipfel Melissa NE NRCS Stevens Point Portage 7/30/2012
Koehler Mike NW NRCS Ladysmith Rusk 6/8/2007
Komiskey Michelle SE NRCS Westfield Marquette 3/28/2005
Kreuzer Tom SW NRCS Viroqua Vernon 7/30/2012
Kunz Mark NW NRCS Whitehall Trempealeau 4/29/2010
Lake Patrick NE NRCS Oshkosh Winnebago 8/22/2007
             
Lange Rick SW NRCS Prairie du Chien Crawford 2/1/2007
Lindsay Tammy NW NRCS Chippewa Falls Chippewa 11/14/2011
Maas Tyler SE NRCS Portage Columbia 4/16/2008
Malvitz John NE NRCS Green Bay Brown 6/24/2008
Maroszek Jeff NE NRCS Oconto Oconto 6/8/2007
Mau Todd NW NRCS Alma Buffalo 6/8/2007
Melnarik Tom NE NRCS Rhinelander Oneida 4/16/2008
Miller Christopher SW NRCS Baraboo Sauk 11/14/2011
Mours David SW NRCS Lancaster Grant 7/30/2012
Murphy Pat SE NRCS Madison Dane 1/8/2008
Neigum Amy NE NRCS Wausau Marathon 7/30/2012
Neuenfeldt Lisa NE NRCS Waupaca Waupaca 4/16/2008
Odekirk Josh SE NRCS West Bend Washington 9/18/2009
Olson Christopher NW NRCS Balsam Lake Polk 2/9/2010
Papenfuss Christina SW NRCS Onalaska La Crosse 12/27/2012
Patin Michael SE NRCS Sheboygan Falls Sheboygan 8/22/2007
Pautzke Tonya SE NRCS Westfield Marquette 1/8/2009
Peterson Carlton SW NRCS Richland Center Richland 3/19/2009
Plawski Robert NW NRCS Medford Taylor 2/1/2007
Rataczak Matt NE NRCS Manitowoc Manitowoc 7/30/2012
Rebman Greg SE NRCS Madison Dane 6/7/2002
Reigel Jane NW NRCS Neillsville Clark 2/1/2007
Reimers Dennis NW NRCS Durand Pepin 9/18/2009
Resch Brian NE NRCS Wausau Marathon 1/8/2009
Richter Pat NW NRCS Barron Barron 11/14/2011
Richter Brandi SE NRCS Union Grove Racine 8/22/2007
Roetter Jennifer NW NRCS Altoona Eau Claire 11/27/2006
Schamberger Merrie NE NRCS Oshkosh Winnebago 2/1/2007
Schmelz Joe SW NRCS Dodgeville Iowa 3/27/2007
Sczepanski Diane NW NRCS Whitehall Trempealeau 3/28/2005
Sippl Doug NW NRCS Chippewa Falls Chippewa 3/18/2009
Sippl John NW NRCS Altoona Eau Claire 11/27/2006
Skemp Sam SW NRCS Viroqua Vernon 12/27/2012
Smedberg Joe NE NRCS Chilton Calumet 7/30/2012
Soden Vic SW NRCS Monroe Green 7/30/2012
Sorenson Marlene SW NRCS Lancaster Grant 4/16/2008
Stephenson Christopher NE NRCS Oconto Oconto 9/18/2009
Stinebrink Michael NE NRCS Rhinelander Oneida 1/8/2008
Swanson Dana NE NRCS Luxemburg Kewaunee 12/27/2012
Swatek Ryan NW NRCS Black River Falls Jackson 11/14/2011
Szulczewski Lynn NE NRCS Appleton Outagamie 1/8/2008
Thomas Jason SW NRCS Monroe Green 9/18/2009
Vang Ka Ying NW NRCS Menomonie Dunn 9/18/2009
Vollmer Dennis SE NRCS Jefferson Jefferson 4/29/2010
Walsh Andy SW NRCS Dodgeville Iowa 7/30/2012
Watson Laura SE NRCS Janesville Rock 11/14/2011
Wheeler Greg SW NRCS Sparta Monroe 2/1/2007
Wilkinson Michele SW NRCS Mauston Juneau 10/5/2005
Winter Peggy NE NRCS Merrill Lincoln 4/16/2008
Yakle Greg NW NRCS Onalaska Eau Claire 7/30/2012
Zahn Caleb SE NRCS Green Lake Green Lake 7/30/2012
Zenk-Reed Sherrie NE NRCS Shawano Shawano 4/29/2010
Zygowicz Keith NW NRCS Balsam Lake Polk 11/14/2011

 

Employee Contact Information.

Office Contact Information.