Skip Navigation

State Office Directory

Below is an abbreviated personnel directory for NRCS staff in Georgia. It includes state office employees, and employees located in our four administrative regions.(Administrative Region Map)

If you prefer, you can print a variety of directories via the online USDA Employee Directory.

State Conservationist Office  Management and Strategy Engineering Americus Area Office
Technical Support Public Affairs Plant Materials Griffin Area Office
Water Resources Soil Science/GIS/NRI Athens Area Office Waycross Area Office
Partners Program    

 State Conservationist Office

(706) 546-2272    FAX: (855) 417-8490

Name Position Phone Email
Terrance Rudolph State Conservationist 706-546-2272
Kandi Jaynes Secretary to State Conservationist 706-546-2080

 Partners Team

(706) 546-2272    FAX: (855) 417-8490

Name Position Phone Email
Tansel Hudson Assistant State Conservationist - Partners 706-546-2097
Jewel Ghavimi Mail Clerk 706-546-2063>
Thomas Hendrix Supply Clerk 706-546-2063>

 Program Team

(706) 546-2272    FAX: (855) 417-8490

Name Position Phone Email
Katura Wright Assistant State Conservationist - Programs 706-546-2083
Janice Lester Office Automation Clerk 706-546-2420
Sharon Holbrooks Easement Specialist 706-546-2203
Lee Green Program Analyst 706-546-2095
Jeremy Bowers Program Analyst 706-546-2535
Cran Upshaw Economist 706-546-2072

Management and Strategy Team

(706) 546-2272   Main FAX (855) 417-8490
Human Resources FAX: (855) 452-0953

Name Position Phone Email
Dale Bogardus Assistant State Conservationist - Management Analyst 706-546-2059
Tillery Bullock Business Service Specialist 706-546-2118
Tonya Jones-Jenkins Budget Analyst 706-546-2088
Sean Cunningham Secretary (OA) 706-546-2258

 Technical Support

(706) 546-2114/2115    FAX: (855) 452-0954

Name Position Phone Email
Kristina (Tina) Jerome State Resource Conservationist 706-546-2009
Joe Perry GIS, GPS, Toolkit 706-546-2075
RD Crawley Resource Conservationist 706-546-2313
James Dangler Agronomist 706-546-2090
Michael Lowe Secretary (OA) 706-546-2257
Jennifer Anderson-Cruz Biologist 706-546-2309
Michael Sampson State Forester 706-546-2421
J. Philip Brown Grasslands Conservationist 706-678-2630
Stuart Proctor Grasslands Conservationist  706-629-2582

 Public Affairs

(706) 546-2069    FAX: (855) 452-0954

Name Position Phone Email
Chris Groskreutz State Public Affairs Specialist 706-546-2069
Ron Morton Assistant State Public Affairs Specialist 706-546-2312
Vacant Public Affairs Specialist 706-769-3990   
Vacant Outreach Coordinator North Georgia      
Vacant Outreach Coordinator South Georgia     



(706) 546-2310    FAX: (855) 452-0954

Name Position Phone Email  
Diane Guthrie State Conservation Engineer 706-546-2310
Molly Dawson, P.E. Assistant State Conservation Engineer 706-546-2091
Stephen (Steve) Perschke State Conservation AG  Engineer 706-546-2221
Brandon Quinn Civil Engineer Technician 706-546-2043
Mark Hall Geologist 706-546-2204
Eric Harris Civil Engineer 706-546-2217
Vacant Secretary (OA) 706-546-2081  

 Soil Sciences/GIS/NRI

(706) 546-2278    FAX: (855) 452-0954

Name Position Phone Email  
Jim Lathem State Soil Scientist 706-546-2077
Dee Pederson Assistant State Soil Scientist 706-552-2532
Vacant GIS Specialist 706-546-2075  
Dan Wallace State Resource Inventory Coordinator 706-546-2244
Vacant Soil Scientist (GIS) 706-546-2308  
Vacant Ecological Site Inventory Specialist 706-552-2532   
Vacant Secretary (OA) 706-546-2257  

 Plant Materials

Name Position Phone Email  
Richard Barrett Plant Materials Center Manager 229-924-0042
George Johnson Farm Foreman - JCPMC 229-924-0059
Nicholas McGhee Agronomist - JCPMC 229-924-4499
Larry Vanzant Biological Technician 229-924-0816


Griffin Area Office

Name Position Phone Email
Michael Watson Assistant State Conservationist (FO) 770-227-1026
Carolee Johnston Resource Conservationist 706-717-9817
Margaret Blackstock Area Administrative Coordinator 770-227-1026
Greg Clark Resource Soil Scientist 770-227-1026
George Skovran Area Engineer 770-227-1026
Steve Blackston Civil Engineer 770-227-1026
Dulcy Longino Office Assistant 706-291-5651
Ly Chansamone Civil Engineer (Calhoun) 706-629-2582

Athens Area Office 

Name Position Phone Email
Jack Lewis Assistant State Conservationist (FO) 706-546-2039
Charlene Brown Area Administrative Coordinator 706-546-2039
Deena Roberts Area Engineer 706-546-2031
Bryan Barrett Resource Conservationist 706-546-2032
Jim Lathem Resource Soil Scientist 706-546-2013
Wanda Wetlesen-Shepherd Agricultural Engineer (Commerce) 706-355-7145
Agan Tankersley Agricultural Engineer (Louisville) 478-625-7771
Kelly DeFilippis Office Assistant 706-546-2039

Americus Area Office 

Name Position Phone Email
Floyd Hooker   Assistant State Conservationist (FO) 229-924-0544
Zelda Mosley Area Admin. Coordinator 229-924-0592
Vacant Information Technology Specialist 229-924-5397  
Richard Barrett Resource Conservationist 229-924-0059
Sherry Carlson Soil Scientist 229-382-4776
Randy Odom Area Engineer 229-985-5399
Kelby Hobbs Agricultural Engineer 229-985-5399
Andrew Swain Agricultural Engineer 229-985-5399
Alan Woodward Civil Engineering Technician (Cordele) 229-273-4148
Lynne Roney Civil Engineering Technician (Morgan) 229-430-8509
Mike Goare Civil Engineering Technician (Dawson) 229-828-2015
Stacey Mathews Office Automation Clerk/Voucher Examiner 229-924-0042

Baxley Area Office 

Name Position Phone Email
David Walden Assistant State Conservationist (FO)

Sharon Lane Area Admin. Coordinator 229-223-5285
Scotty Thomas Resource Conservationist 912-367-6684
Charles Lagoueyte Soil Scientist 912-459-2350
Nathan Johnson Soil Scientist 912-459-2350
Carolyn Beckworth Administrative Assistant/Certifying Officer 912-339-5513
Vacant Area Engineer 912-871-2605   
Brad Wright Civil Engineer (Lyons) 912-526-6633
Vancant Ag Engineer (Swainsboro) 478-625-7771   
Lewis Newton Civil Engineering Technician (Alma) 912-632-4832

Top of page