Skip Navigation

State Office Contacts

Arkansas State Office

Room 3416, Federal Building
700 West Capitol Ave.
Little Rock, AR 72201-3225

Fax: (855) 681-7041

State Conservationist Office

Name Title Phone Voice Com

Michael Sullivan

State Conservationist

(501) 301-3100

3110

Mandy Moore

Administrative Program Assistant

(501) 301-3121

3121

Karen Thompson

Secretary

(501) 301-3137

3137

Charlie Williams

Outreach Coordinator - USDA StrikeForce

(870) 633-3055 x117

 

Arkansas Management Team

Name Title Phone Voice Com

Nancy Young

State Resource Conservationist

(501) 301-3134

3134

Edgar Mersiovsky

State Soil Scientist

(501) 301-3163

3163

Kenneth Lee

Assistant State Conservationist for Programs

(501) 301-3165

3165

Randy Childress

Assistant State Conservationist for Easements

(501) 301-3131

3131

Walt Delp

State Conservation Engineer

(501) 301-3141

3141

Kathy Anderson

Assistant State Conservationist for Management and Strategy

(501) 301-3132

3132

Amanda Mathis Assistant State Conservationist (Partnership Coordination) (501) 301-3162 3162

Reginald L. Jackson

State Public Affairs Specialist

(501) 301-3133

3133

Doug McClellan

Assistant State Conservationist, (Field Operations, Northeast)

(870) 972-4671 x135

5125

Erica Westbrook

Assistant State Conservationist, (Field Operations, Northwest)

(479) 646-8300 x132

5260

Steve Jacks

Assistant State Conservationist, (Field Operations, South)

(870) 367-8400 x126

5165

Administrative Services

Fax: (855) 681-7042

Name Title Phone Voice Com

Kathy Anderson

Assistant State Conservationist for Management and Strategy

(501) 301-3132

3132

Linda Aldridge Human Resource Specialist (501) 301-3158 3158
Donna Childress Business Services Specialist (501) 301-3177 3177
Bill Hamlet Financial Resource Specialist (501) 301-3174 3174

Mildred Johnson

Office Assistant

(501) 301-3155

3155

John Spivey Human Resources Specialist (501) 301-3136 3136

Detail National Service Delivery Team (NSDT)

Fax: (855) 681-7042

Name Title Phone Voice Com

SuZette Shambley

NSDT-Relocation

(501) 301-3113

3113

Cynthia Stanford

NSDT-Accounts Receivable

(501) 301-3176

3176

Jody Townsley

NSDT-TDY

(501) 301-3177

3177

Ruby Smith

NSDT-Procurement & Property

(501) 301-3139

3139

Tamara Sneed

NSDT-Center of Excellence

(501) 301-3145

3145

Roosevelt Walker

NSDT-Procurement & Property

(501) 301-3072

3072

 

Easements and Watershed

Fax: (855) 681-7043

Name Title Phone Voice Com

Randy Childress

Assistant State Conservationist for Easements

(501) 301-3131

3131

Karen Thompson

Secretary

(501) 301-3137

3137

Matt Bruce

Civil Engineer

(501) 301-3127

3127

Billy Dejarnatte

Surveyor

(501) 301-3147

3147

Cindy Neal

Easement Coordinator

(501) 301-3114

3114

Marilyn Ott

Easement Specialist

(501) 301-3144

3144

Joyce Talley

Assistant Program Analyst

(501) 301-3138

3138

Anna Kennedy Assistant Program Analyst (501) 301-3138 3138

Vacant

Program Analyst

(501) 301-3175

3175

Alexis Cook

Assistant Program Analyst (501) 301-3166 3166

Ecological Sciences

Fax: (855) 681-7044                    

Name Title Phone Voice Com

Nancy Young

State Resource Conservationist

(501) 301-3134

3134

Pamela Long

Secretary

(501) 301-3115

3115

James Baker

Biologist

(501) 301-3142

3142

Vacant

Agricultural Economist

(501) 301-3149

3149

Vacant

Resource Conservationist

(501) 301-3179

3179

John Lee

Agronomist

(501) 301-3123

3123

Christopher Null Archeologist    

George Rheinhardt

Forester

(501) 301-3143

3143

John Riggs

Archeologist

cell - (501) 650-3690

 

Dianne Schlenker

Initiatives Coordinator

(501) 301-3152

3152

Jeremy Huff

Grazing Land Specialist

(501) 301-3120

3120

Engineering

Fax: (855) 681-7044

Name Title Phone Voice Com

Walt Delp

State Conservation Engineer

(501) 301-3141

3141

Pamela Long

Secretary

(501) 301-3115

3115

Charolette Bowie

State Irrigation Engineer

(501) 676-0283, ext. 123

 

Shawn Brewer

Hydraulic Engineer

(501) 676-0283, ext. 104

 

Aaron Davis

Civil Engineer Technician (501) 676-0283, ext. 122  

Cindy Dreps

Agricultural Engineer

(501) 676-0283, ext. 118

 

Shanon Griffin

Water Management Engineer

 

 

Cubie Harris

Hydraulic Engineer

(501) 301-3155

3155

Chris King

Geologist

(501) 301-3156

3156

Olguy Louis

Agricultural Engineer

(501) 676-0283, ext. 117

 

Nickey Strahan

Design Engineer

(501) 301-3148

3149

Vacant

Water Quality Engineer (501) 301-3118 3118

Vacant

Assistant State Conservation Engineer

(501) 301-3161

3161

Partnership Coordination

Fax:(855) 681-7041

Name Title Phone Voice Com

Amanda Mathis

Assistant State Conservationist (Partnership Coordination)

(501) 301-3162

3162

Karen Thompson

Secretary

(501) 301-3137

3137

Programs

Fax: (855) 681-7043

                               

Name Title Phone Voice Com

Kenneth Lee

Assistant State Conservationist for Programs

(501) 301-3165

3165

Mendy Rice

Secretary

(501) 301-3124

3124

Lori Barker

Resource Conservationist (Newport Office)

(870) 523-8986 x140

 

Corey Farmer

Resource Conservationist

(501) 301-3122

3122

Vacant

Program Assistant

(501) 301-3124

3124

Jena Moore

Resource Conservationist

(501) 301-3164

3164

Corey Nelson

Resource Conservationist/Appeals Coordinator

(501) 301-3125 3125

Alvin Peer

Outreach Coordinator

(501) 301-3112

3112

Public Affairs and Earth Team

Fax: (855) 681-7044

Name Title Phone Voice Com

Reginald L. Jackson

State Public Affairs Specialist

(501) 301-3133

3133

Karen Thompson

Secretary

(501) 301-3137

3137

Vacant

Visual Information Specialist and

Arkansas Earth Team Coordinator

(501) 301-3167

3167

Creston Shrum

Public Affairs Specialist

(501) 301-3168

3168

Soil Sciences

Fax: (855) 681-7044

Name Title Phone Voice Com

Edgar Mersiovsky

State Soil Scientist

(501) 301-3163

3163

Mendy Rice

Secretary

(501) 301-3124

3124

Pam Cooper

Resource Inventory Specialist

(501) 301-3146

3146

Pam Jannise

GIS Specialist

(501) 301-3140

3140

Nelson Rolong

Assistant State Soil Scientist

(501) 301-3163

3172